phone730 001 300


Gabinet czynny:

pn–pt: 10:00-20:00

Przychodnia
ul. Starzyńskiego 2, Szczecin

(gabinet nr 321)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

ul. Starzyńskiego 2
(budynek Przychodni, gabinet nr 321)

Szczecin 70-502

kom. 730 001 300

  

Gabinet czynny:

pn–pt: 10:00 - 20:00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rejestracja telefoniczna:

poniedziałek–sobota: 9:00 - 20:00

Rozpoczynamy okres wakacyjny, w którym za oknem towarzyszy nam piękna pogoda. Oznacza to częstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jednak dla niektórych osób jest to bardzo uciążliwe.

Niestety, dla alergików lipiec i sierpień należą do takich miesięcy, podczas których pylenie wielu roślin zauważalnie się nasila. To właśnie w tym okresie musimy uważać m.in. na pokrzywę, którą możemy spotkać prawie na każdym kroku. Z powodu niewielkich wymagań glebowych, pokrzywa jest w Polsce powszechnym chwastem. Występuje w parkach, lasach, ogrodach, działkach i innych zielonych terenach, które są jednocześnie atrakcyjnymi miejscami spotkań na letnie wieczory i popołudnia. Do typowych objawów uczulenia na pyłek pokrzywy możemy zaliczyć pieczenie, swędzenie, łzawienie oczu, alergiczny katar oraz ogólne osłabienie organizmu. To stosunkowo słaby alergen, jednak w szczycie pylenia należy być czujnym- zwłaszcza, że to niejedyny przeciwnik czyhający na nasze zdrowie.

Dla alergików niemniej problematyczny jest również szczaw. Roślina najmocniej pyli w pierwszej połowie lipca, więc to wtedy powinniśmy zwrócić na nią największą uwagę. Na szczęście nie na długo, bo już od drugiej połowy lipca intensywność pylenia szczawiu znacznie spada.

Kolejnym i jednocześnie największym koszmarem większości alergików są trawy, których szczyt intensywności pylenia przypada od połowy czerwca do połowy lipca. Oprócz pospolitych objawów alergii, do których zaliczamy kichanie czy świąd nosa, u niektórych alergików pylące trawy mogą spowodować nagłe napady kaszlu, duszności, a nawet astmę pyłkową, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście można się przed tym uchronić. 

 

Jeśli zaobserwowali Państwo u siebie niepokojące objawy, to zapraszamy do naszego gabinetu na konsultacje i ewentualne testy. Chętnie pomożemy pozbyć się problemu. Do zobaczenia!